Главная » Статьи » внеклассные мероприятия

«Хобби»

Сто к одному

«Хобби»

 

Цели: закрепление изученного материала по теме «Хоб-

би»; актуализация изученных речевых структур; закрепление

навыков грамматики и лексики.

 

Оборудование: карточки, на которых записаны ответы и

очки или карточки с рисунками; призы, сделанные самими

ребятами; колокольчики.

 

Ход мероприятия

Good morning, boys and girls! Today we’ll play the game

“One hundred to one” («Сто к одному»).

We have got two teams: Cinema-goers and Collectors. Пред-

ставьтесь, пожалуйста.

 

Капитаны представляют всех игроков.

Внимательно слушаем правила игры. По одному учас-

тнику из каждой команды выходят и отвечают на воп-

рос. Право ответа будет у той команды, которая назовет

верхнюю строчку.

Let’s start. The simple game! Первые участники, come

here! Listen to the question and ring the bell. Позвоните в

колокольчик, если знаете ответ.

I. What do children like to do in the park? (Children

ride a big wheel.)

 

Варианты ответов (представлены картинками):

1. ride a merry-go-round (57)

2. ride a big wheel (30)

3. swing (10)

4. play tag (2)

5. roller-skate (1)

Участники команды отвечают до тех пор, пока не допус-

тят ошибку. В этом случае ход переходит другой команде с

блицопросом.

The team “Cinema-goers” has ... points. Счет выносится

на доску.

Let’s clap to them!

Now we have a rest. Let’s sing a song.

Дети поют песню “I Like to Ride a Bicycle”.

I like to ride a bicycle,

I like to ride a bike,

I want to ride my bicycle,

I want to ride my bike.

Thank you! Now it is time for the the double game. All your

points will double (удвоятся). Вторые участники, come

here! Listen to the question and ring the bell.

II. What do children like to do at home?

 

Варианты ответов (представлены на картинках):

1. play board games (42)

2. watch television (29)

3. play snakes and ladders (21)

4. play the piano (5)

5. read books (3)

Учитывается грамматическая правильность ответа: Girls

like to play board games.

Well, the team “Collectors” has ... points. Let’s have a rest!

 

Let’s recite poems. Учитель предлагает учащимся расска-

зать разученные ранее стихотворения.

 

Примерные стихотворения:

A Book

A book, I think, is very like

A little golden door,

That takes me into places

Where I’ve never been before.

It leads me into fairyland

Or countries strange and far.

And, best of all, the golden door

Always stands ajar.

 Adelaide( Love)

It’s high time for Ted to go to bed.

It’s time for Tina to have her dinner.

It’s time for Lucy to feed her pussy.

It’s time for Sue to come to you.

It’s time for Ruth to tell the truth.

It’s time for Marty to come to the party.

It’s time for Bess to press her dress.

It’s high time for Steve to say goodbye and leave.

It’s high time for Chris to learn about this.

It’s high time for us to come to the class.

Mice

I think mice are rather nice.

Their tails are long, their faces are small,

They haven’t got any chins at all.

Their ears are pink, their teeth are white.

They run about the house at night.

They nibble things they shouldn’t touch

And no one seems to like them much.

But I think mice are very nice.

  (Rose Tyleman)

A Naughty Pig

Mary Middling has a pig,

Not very little and not very big,

Not very pink, not very green,

Not very dirty, not very clean,

Not very good, not very naughty,

Not very humble, not very haughty,

Not very thin, not very fat,

Now what would you give for a pig like that?

Thank you very much. The next task for you is the triple

game. All your points will increase in 3 times (увеличится в

3 раза). Третьи участники, come here! Collecting is a very 

popular hobby. People collect different things. Listen to the

task, please.

III. What things do people usually collect?

 

Варианты ответов (представлены на картинках):

1. books (50)

2. disks (19)

3. stamps (15)

4. badges (14)

5. coins (2)

So, the winner is the team “Collectors”. Thank you. Clap

your hands!

 

Let’s play the contrary game (игру наоборот).

 Listen to the task.

Посовещайтесь всей командой и решите, какой ответ

будет самым непопулярным. На обдумы вание вам дает-

ся одна минута.

IV. What kinds of films do teenagers like to watch?

 

Варианты ответов (представлены на карточках):

1. comedies (100)

2. horror films (200)

3. cartoons (300)

4. detective films (400)

5. documentary films (500)

So, the team “Cinema-goers” is the winner. Clap your

hands!

 

Let’s play the final game.

Один участник выходит, второй отвечает на вопросы. Затем первый участник выходит и отвечает на те же вопросы. Повторяться нельзя – в этом

случае команда громко хлопает и нужно сказать что-то

другое. Вместе оба участника должны набрать 200 оч-

ков. Let’s start.

I.   What Disney’s characters do you know?

II.   What books do little children like to read?

III.  What performances do you see in the theatre?

IV.  What sport games are popular among boys?

V.   What themes for the collection of stamps can you name?

 

Предполагаемые ответы и баллы (представлены на карто-

чках):

I.   1. Mickey Mouse (40)

  2. Donald Duck (29)

  3. Tom and Jerry (16)

  4. Winnie-the-Pooh (10)

  5. Pluto (7)

II.  1. fairy-tales (45)

  2. books about animals and birds (28)

  3. books about different countries and lands (17)

  4. short poems (8)

  5. books about famous people (2)

III. 1. ballet (35)

  2. opera (32)

  3. musical (12)

  4. operetta (18)

  5. play (3)

IV. 1. football (37)

  2. hockey (22)

  3. basketball (18)

  4. tennis (14)

  5. badminton (9)

V. 1. animals (30)

  2. flowers (26)

  3. sports (23)

  4. cars (11)

  5. famous people (10)

Первый участник отвечает на вопросы, помощник отме-

чает его вариант ответа; подсчитываются очки. Затем выхо-

дит второй участник и отвечает на эти же вопросы. Команда

помогает определить названные слова аплодисментами. Каж-

дому участнику дается 30 секунд.

Excellent! You have more than 400 points! You have won!

Clap your hands and step your feet! Now let’s sing a song

“Hands on Your Hips” together.

Hands on your hips, hands on your knees,

Put them behind you if you, please.

Touch your shoulders, touch your nose,

Touch your ears, touch your toes.

Raise your hands high in the air,

At your sides, on your hair.

Raise you hands as before

While you clap: one, two, three, four.

Thank you for the game. Good-bye.

 

Учитель подводит итоги игры «Сто к одному», благодарит

команды за участие в игре и прощается с детьми.

 

Категория: внеклассные мероприятия | Добавил: cvacaa (09.25.2016)
Просмотров: 464 | Комментарии: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 1
avatar
0
1 Наталья Борисова • 9:25 AM, 09.26.2016
Мероприятие классное!!!
avatar
Приветствую Вас, Гость!
Четверг, 09.19.2024