Главная » Статьи » внеклассные мероприятия

«Мой родной город»

Викторина

«Мой родной город»  

                                                                                      

Цели: закрепление материала по теме «Мой родной го-

род»; активизация лексических навыков; тренировка навы-

ков аудирования и монологической речи.

 

Оборудование: флажки; карточки с названиями достоп-

римечательностей; картинки с достопримечательностями

Санкт-Петербурга.

 

Ход мероприятия

Good morning, children! How are you? Today we shall

sing songs and recite poems, ask and answer the questions,

describe the pictures and play games on the topic “So Many

Countries, So Many Customs”.

 

Учитель приветствует детей, сообщает им цель и тему вик-

торины.

We have no teams today. Each pupil will do the tasks and

get “a flag”. The first task is to answer the questions. Listen

to me carefully, please!

 

Вопросы учителя:

1. When was St. Petersburg founded? (St. Petersburg was founded

on the 16th of May in 1703.)

2. Who founded St. Petersburg? (Peter the Great founded St.

Petersburg.)

3. What is the central street of the city? (The central street of the

city is Nevsky Prospect.)

4. What place of the city do newly married people usually

visit? (They usually visit the little square near the Bronze

Horseman.)

5. How many people live in St. Petersburg? (About 5 mln people

live in St. Petersburg.)

6. How many rivers and streams are there in St. Petersburg?

(There are 93 rivers and streams in St. Petersburg.)

7. How many canals are there in St. Petersburg? (There are 20

canals in St. Petersburg.)

8. How many lakes are there in St. Petersburg? (There are more

than 100 lakes in St. Petersburg.)

9. What is the most famous symbol of the city? (It is the

monument to Peter the Great in Dekabrists Square.)

10.When did St. Petersburg become the Russian capital? (St.

Petersburg became the Russian capital in 1712.)

11. What is the best period of the year in St. Petersburg? (The

best period is the period of the “white nights”.)

12. Why do specialists raise the bridges over the Neva River at

night? (The bridges are not very high. When specialists raise

the bridges the ships can move.)

 

Учитель предлагает детям ответить на вопросы разминки.

 

За каждый правильный ответ ученики получают 1 флажок (1

очко). Учитель заранее готовит маленькие флажки или ис-

пользует фишки вместо флажков.

 

Речевая разминка может быть организована также следу-

ющим способом: ученики сами составляют и задают вопросы

и предлагают одноклассникам ответить на них. В этом случае

ученик получает 1 флажок за правильно составленный воп-

рос по теме.

 

Thank you for your answers and questions. Now I want you

to remember the places of interest in St. Petersburg. You will

listen to my stories and name the interesting place. You can

see the names on the blackboard.

 

Учитель предлагает детям прослушать рассказы о достоп-

римечательностях Санкт-Петербурга и соотнести рассказ и

название на доске. На доске заранее вывешиваются карто-

чки с названиями достопримечательностей, их должно быть

больше, чем рассказов.

 

Примерные рассказы:

1. This place of interest is adorned with four sculptures. These

sculptures symbolize the human victory over the animal.

First we can see a man, who is almost lying near a horse,

and then gradually he stands up and become the winner.

(The Anichkov Bridge.)

 

2. It is situated in the Square of Arts. There is a famous

monument near this place of interest. You can see wonderful

collections of beautiful works created by famous Russian

painters. (The Russian Museum.)

Запись на доске:

 

The Hermitage, the Anichkov Bridge, the State Museum of

Revolution, the Russian Museum, St Isaak’s Cathedral.

 

Will you go to the blackboard, please? You can see the

pictures of our native city. You will match the picture of an

interesting place and its name.

 

На доске вывешиваются картинки с изображением раз-

личных достопримечательностей города. Ученики по очереди

выходят к доске, называют достопримечательность и записы-

вают ее название. За правильный вариант названия ученик

получает 1 флажок.

 

It’s time to describe the famous people of our city. You can

see their portraits on the blackboard. Who will be the first

to speak?

 

Учитель вывешивает на доске портреты известных людей,

жизнь и творчество которых связаны с Санкт – Петербур-

гом. Ученики рассказывают об одном из известных людей.

(Рассказ должен содержать 5–7 предложений. Ученик может

получить до 3 флажков за свой рассказ).

 

Now the task for you is to match the dates and the important

events.

 

На доске написаны в двух столбиках даты и важные со-

бытия в истории города. Задание для учащихся: соотнести

дату и событие из истории Санкт-Петербурга. За каждый

правильный вариант ученик получает 1 флажок.

 

Примерная запись:

1914 (St. Petersburg was changed to Petrograd)

 

Let’s sing songs and recite poems we have learnt this term.

Ученики поют песни и рассказывают стихи по теме «Мой

родной город».

 

Thank you for your work, children. You were so active today.

Will you count your flags? If you have from 8 to 10 flags,

you will have an excellent mark today. If you have from 6 to

8 flags, you will have a good mark. Do you like our lesson

today? The lesson is over. Good-bye, boys and girls. 

Категория: внеклассные мероприятия | Добавил: cvacaa (09.25.2016)
Просмотров: 358 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
avatar
Приветствую Вас, Гость!
Пятница, 09.20.2024