Главная » Статьи » внеклассные мероприятия |
Викторина «Пассивный залог»
Цели: совершенствование грамматических навыков по теме «Страдательный залог»; тренировка навыков диалоги- ческой и монологической речи; активизация лексических навыков.
Оборудование: карточки с заданием «Составь предложе- ние»; жетоны-палочки; картинки для составления предложе- ний.
Ход мероприятия Good morning, my dear boys and girls! Today we shall have a competition on the topic “Passive Voice”. You will play games, sing songs and recite poems. If you do my task well, you will get a “stick”.
Учитель приветствует детей и сообщает им о проведении викторины по теме «Страдательный залог». Ученики, выпол- нившие успешно задание, получают жетоны-палочки. Побе- дителем викторины является ученик, получивший наиболь- шее количество жетонов.
The first task for you is to ask and answer the questions. If you are ready, ask your classmates to answer your questions.
Учитель предлагает учащимся вспомнить вторую и третью форму неправильных глаголов. Для этого учитель и учащиеся встают в круг. Учитель начинает игру и кидает мяч кому-либо из детей, называя первую форму неправильного глагола. Уче- ник ловит мяч и называет вторую и третью форму данного глагола. Затем он называет следующий глагол и бросает мяч следующему ученику. За каждый правильный вариант ответа ученик получает один жетон.
Примерные глаголы: Do – did – done Bring – brought – brought Give – gave – given Have – had – had Say – said – said See – saw – seen Be – was / were – been Build – built – built Write – wrote – written Read – read – read Build – built – built Swim – swam – swum Learn – learnt – learnt Sell – sold – sold Buy – bought – bought Meet – met – met Take – took – taken Speak – spoke – spoken Make – made – made
I want you to look at the blackboard. You can see six pictures on it. You will make up the sentences using the Passive Voice and describe the pictures.
Учитель привлекает внимание учащихся к картинкам на доске. Каждая картинка сопровождается словами – обстоя- тельством времени. 1 – yesterday 2 – every evening 3 – tomorrow 4 – last week 5 – every day 6 – next Friday
Ученики называют номер картинки и составляют пред- ложение для его описания. Учителю необходимо подобрать картинки, по которым можно составить 3–5 предложений. За каждое правильно составленное предложение ученик по- лучает 2 жетона.
Примерные предложения: The book was read yesterday. The film is watched every evening. The room will be cleaned tomorrow. The toy was made last week. The homework is done every day. The pencils will be bought next Friday. Now it’s time to ask the questions. I will read the sentences and name the special word. You will ask the questions to my sentences.
Учитель предлагает учащимся прослушать предложения и задать к ним специальные вопросы. Слово, с которого дол- жен начинаться вопрос, учитель сообщает после прочтения предложения. Данное задание может быть оформлено на кар- точках или на доске, если учитель предполагает, что у детей возникнут трудности с запоминанием предложения на слух.
За каждый правильный вопрос ученик получает 1 жетон. The flowers were planted last month. (When were the flowers planted?) This house was built in 1991. (What was built in 1991?) The TV set was bought in the shop. (Where was the TV set bought?) Football is played all over the world because it is a very popular game. (Why is football played all over the world?) English is spoken in Great Britain. (What language is spoken in Great Britain?) Cheese is made from milk. (What is made from milk?) The letter will be answered next week? (When will the letter be answered?) The pupils will be met in the garden. (Where will the pupils be met?) The poem will be learnt in two days because the pupils have to recite it on Monday. (Why will the poem be learnt in two days?)
Now it’s time to play. You will work in pairs and put the words in the logical order in the following sentences.
Для выполнения следующего задания учащиеся делятся на пары. Задание для учащихся: поставить слова по порядку и записать предложения на карточке. Время выполнения за- дания – 3–4 минуты. Проверка задания осуществляется сле- дующим образом: пары учащихся по очереди зачитывают по одному предложению, каждый ученик в паре получает один жетон, если предложение составлено без ошибок.
Примерное задание на карточке: Discovered, in, America, 1942, was. (America was discovered in 1942.) In the morning, the newspaper, not, brought, is. (The newspaper is not brought in the morning.) Monday, written, next, the letter, will be. (The letter will be written next Monday.) Every, two, given, are, apples, day. (Two apples are given every day.) Yesterday, photo, taken, that, was. (That photo was taken yesterday.) Not, tomorrow, be, will, the news, told. (The news will not be old tomorrow.) g $ -(% 5 Will you look at the blackboard? You have to change the sentences to use passive structures.
Учитель привлекает внимание учащихся к предложениям на доске. Ученики по очереди зачитывают предложения в активном залоге и изменяют их, используя пассивный залог.
Ученик получает один жетон, если он правильно изменил предложение.
Примерные предложения: Ann cleans her room every week. (Ann’s room is cleaned every week.) People build new houses in big cities. (New houses are built in big cities.) We bought oranges and pears in the shop. (Oranges and pears were bought in the shop.) They sold stamps in the post office. (Stamps were sold in the post office.) Children will play hide-and-seek in the park. (Hide-and-seek will be played in the park.) They will show the cartoons in the evening. (The cartoons will be shown in the evening.) I will not take my sister to the History Museum. (My sister will not be taken to the History Museum.) Pupils didn’t visit the boy last week. (The boy was not visited last week.) We don’t translate poems at home. (Poems are not translated at home.)
Do you like to recite the poems and sing songs? Will you recite any poems and sing songs? Can you use Passive Voice in them?
Ученики представляют заранее разученные стихотворения и песни, в которых использованы пассивные конструкции.
Одно и то же стихотворение может быть представлено не- сколькими учениками по очереди.
Thank you for your work. I can see you are good at grammar. You can use passive and active voices very well. Now it’s time to finish our work. It is interesting to know who is the winner today. Pete and Olga are the best pupils. Let’s clap our hands. Will you stand up, please? Let’s recite our poem.
Ученики подсчитывают количество набранных жетонов и поздравляют победителей. Учитель благодарит детей за рабо- ту и предлагает рассказать стихотворение всем вместе. Raise your head! Jump up high! Wave your hand And say “good-bye”. | |
Просмотров: 296 | |
Всего комментариев: 0 | |